KOBİA nümayəndə heyəti 7-ci İstanbul DÖST Həftəsində iştirak etdi
Cari ilin 16-19 yanvar tarixlərində İstanbulda keçirilən 7-ci Dövlət-Özəl Tərəfdaşlığı (DÖST) Həftəsində Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin nümayəndə heyəti təmsil olunmuşdur.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov ölkəmizdə DÖST mexanizminin tətbiqi, bu sahədə görülən işlər barədə məlumat verdi, “Azərbaycan Respublikasının 2022-2026-cı illərdə sosial-iqtisadi inkişaf Strategiyası”nda müxtəlif sahələrdə DÖST layihələrinin icrasının nəzərdə tutulduğunu qeyd etdi və dövlət-özəl tərədaşlığının bütün aspektlərini əhatə edən “Dövlət-özəl tərəfdaşlığı haqqında” yeni qanunun qüvvəyə mindiyini bildirdi.
Açılış mərasimindən sonra KOBİA-nın İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov və DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktor müavini Hamlet İsmayılov Türkiyənin nəqliyyat və infrastruktur naziri Adil Karaismailoğlu ilə görüşüb. Görüşdə nəqliyyat və infrastruktur sahəsində dövlət-özəl tərəfdaşlığına, Türkiyə şirkətlərinin ölkəmizdəki fəaliyyətinə, Azərbaycanda biznes qurmaq istəyən iş adamlarına KOBİA-nın göstərə biləcəyi dəstəyə dair fikir mübadiləsi aparıldı.
7-ci İstanbul DÖST Həftəsi çərçivəsində KOBİA-nın nümayəndə heyəti dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı sahəsində ixtisaslaşmış təşkilatlardan olan Ümümdünya DÖST Qurumları və Peşəkarları Assosiasiyasının (WAPPP) prezidenti Ziad Aleksandr Hayek ilə də görüşüb. Görüşdə KOBİA-nın DÖST sahəsində göstərdiyi dəstək, eləcə də WAPPP ilə əməkdaşlığın genişləndirilməsi imkanları müzakirə edildi.
Tədbir zamanı keçirilən panel müzakirələr və təqdimatlar zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktor müavini Hamlet İsmayılov tədbir iştirakçılarına Mərkəzin Bakıda və ölkə regionlarında həyata keçirilməsi planlaşdırılan perspektivli layihələrin axtarışı və seçilməsində, bu sahədə investisiyaların cəlb edilməsində, potensial tərəfdaşların axtarışı və müxtəlif infrastruktur sektorlarında pilot layihələrin həyata keçirilməsində KOBİA-nın maraqlı olduğunu vurğuladı.

Делегация KOBİA приняла участие в 7-й Стамбульской Неделе ГЧП
Делегация Агентства по развитию малого и среднего бизнеса (KOBİA) была представлена ​​на 7-й Неделе государственно-частного партнерства (ГЧП), состоявшейся в Стамбуле 16-19 января текущего года.
Выступивший на церемонии открытия мероприятия, Председатель Правления Агентства Орхан Маммадов проинформировал о внедрении механизма ГЧП в нашей стране и работе, проделанной в этой области. Он также отметил, что «Стратегия социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы» предусматривает реализацию проектов ГЧП в различных сферах и информировал участников встречи о вступлении в силу нового закона «О государственно-частном партнерстве», охватывающего все аспекты ГЧП.
После церемонии открытия Председатель Правления KOBİA Орхан Маммадов и заместитель директора Центра развития ГЧП Гамлет Исмаилов встретились с министром транспорта и инфраструктуры Турции Адилем Караисмаилоглу. На встрече состоялся обмен мнениями о государственно-частном партнерстве в сфере транспорта и инфраструктуры, деятельности турецких компаний в нашей стране, а также поддержке, которую KOBİA может оказать бизнесменам, желающим начать бизнес в Азербайджане.
В рамках 7-й Стамбульской Недели ГЧП делегация KOBİA встретилась с президентом Всемирной Ассоциации Учреждений и Профессионалов ГЧП (WAPPP) Зиад Александр Хайеком, которая является одной из организаций, специализирующихся в области государственно-частного партнерства. На встрече обсуждались меры поддержки, предоставляемые Агентством в области ГЧП, а также возможности расширения сотрудничества с WAPPP.
Во время панельных дискуссий и презентаций, проведенных в рамках мероприятия, заместитель директора Центра развития ГЧП Гамлет Исмаилов отметил, что Центр заинтересован в поиске и отборе перспективных проектов ГЧП, планируемых к реализации в Баку и регионах страны и привлечении инвестиций в данную сферу. Он также подчеркнул, что KOBİA заинтересована в поиске потенциальных партнеров и реализации пилотных проектов ГЧП в различных секторах инфраструктуры.