Mərkəzi Aran iqtisadi rayonuna işguzar səfər baş tutdu
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya layihələri barədə təkliflərin təqdim edilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti işgüzsar səfərlərini davam edir.
Bu dəfə Mərkəzi Aran iqtisadi rayonuna səfər edən DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanovun və Mərkəzin direktor müavini Hamlet İsmayılovun cari ilin 5-6 və 9 dekabr tarixlərində yerli icra hakimiyyətləri ilə keçirilmiş işgüzar görüşlərinin gündəliyini Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə yerli icra hakimiyyətləri arasında səmərəli investisiya layihələrinin müəyyən edilməsi və reallaşdırılması təşkil etmişdir.
Görüşlər zamanı Mingəçevir və Yevlax şəhərlərinin, Ağdaş, Kürdəmir, Ucar və Zərdab rayonlarının rəhbərləri sahibkarlarlığın inkişafı üçün yaradılan əlverişli şərait barədə ətraflı məlumat vermişdilər. Həmçinin, gələcəkdə qeyri-neft sektorunun prioritet istiqamətlərindən birini əhatə edən turizm, ekologiya, kənd təsərrüfatı sahələri üzrə uyğun layihələrin həyata keçirilməsi xüsusi vurğulanmış, yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən tullantıların emalı, nəqliyyat-loqistika, meyvə və süd emalı müəssisələri, otel, ticarət və əyləncə mərkəzləri, soyuducu anbar və kameraların tikintisi üzrə layihələrə dair məlumatların təqdim ediləcəyini bildirmişdir.
Öz növbəsində Mərkəzin direktoru qeyd etmişdir ki, təqdim olunan perspektiv investisiya layihələri onların investisiya cəlbediciliyi baxımından qiymətləndiriləcək, həmin layihələrin qısa və uzunmüddətli dövrlər üçün maliyyə göstəriciləri müəyyən olunacag.

A working visit to the Central Aran economic region took place
In order to present proposals for PPP-related investment projects by local executive authorities, analyze them, as well as prepare an initial feasibility study for these projects the delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency continues its working visits.
The agenda of the business meetings of the director of the PPP Development Center, Anar Salmanov, and the deputy director of the Center, Hamlet Ismailov, visited the Central Aran economic region on December 5-6 and 9, 2022, was the identification of profitable investment projects in the form of public-private partnerships, as well as the participation of small and medium-sized businesses in their implementation.
During the meetings, the Heads of the cities of Mingachevir and Yevlakh, Agdash, Kurdamir, Ujar and Zardab districts provided detailed information on the conditions created for successful entrepreneurship.  The relevance of the implementation of projects in the field of waste processing, transport and logistics, the construction of enterprises for the processing and storage of agricultural products, hotels, shopping and entertainment centers was also emphasized.
In turn, the Director of the PPP DC noted, that the presented PPP projects will be evaluated in terms of their investment attractiveness, where their financial performance for the short and long term will also be analysed.