Mərkəzi Aran iqtisadi rayonuna işguzar səfər baş tutdu
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya layihələri barədə təkliflərin təqdim edilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti işgüzsar səfərlərini davam edir.
Bu dəfə Mərkəzi Aran iqtisadi rayonuna səfər edən DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanovun və Mərkəzin direktor müavini Hamlet İsmayılovun cari ilin 5-6 və 9 dekabr tarixlərində yerli icra hakimiyyətləri ilə keçirilmiş işgüzar görüşlərinin gündəliyini Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi ilə yerli icra hakimiyyətləri arasında səmərəli investisiya layihələrinin müəyyən edilməsi və reallaşdırılması təşkil etmişdir.
Görüşlər zamanı Mingəçevir və Yevlax şəhərlərinin, Ağdaş, Kürdəmir, Ucar və Zərdab rayonlarının rəhbərləri sahibkarlarlığın inkişafı üçün yaradılan əlverişli şərait barədə ətraflı məlumat vermişdilər. Həmçinin, gələcəkdə qeyri-neft sektorunun prioritet istiqamətlərindən birini əhatə edən turizm, ekologiya, kənd təsərrüfatı sahələri üzrə uyğun layihələrin həyata keçirilməsi xüsusi vurğulanmış, yerli icra hakimiyyətləri tərəfindən tullantıların emalı, nəqliyyat-loqistika, meyvə və süd emalı müəssisələri, otel, ticarət və əyləncə mərkəzləri, soyuducu anbar və kameraların tikintisi üzrə layihələrə dair məlumatların təqdim ediləcəyini bildirmişdir.
Öz növbəsində Mərkəzin direktoru qeyd etmişdir ki, təqdim olunan perspektiv investisiya layihələri onların investisiya cəlbediciliyi baxımından qiymətləndiriləcək, həmin layihələrin qısa və uzunmüddətli dövrlər üçün maliyyə göstəriciləri müəyyən olunacag.

Состоялся рабочий визит в Центрально-Аранский экономический район
В целях представления предложений по перспективным инвестиционным проектам в форме государственно-частного партнерства местными органами исполнительной власти, их анализа, а также подготовки первичного технико-экономического обоснования данных проектов делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса продолжает свои рабочие визиты.
Повестку деловых встреч директора Центра развития ГЧП, Анара Салманова и заместителя директора Центра Гамлета Исмаилова, посетивших 5-6 и 9 декабря текущего года Центрально-Аранский экономический район составило выявление рентабельных инвестиционных проектов в форме государственно-частного партнерства, а также участие субъектов малого и среднего бизнеса в их реализации.
В ходе встреч руководители городов Мингечаур и Евлах, Агдашского, Кюрдамирского, Уджарского и Зардабского районов рассказали о созданных благоприятных условиях для развития предпринимательства. Также была особо подчеркнута актуальность реализации проектов в сфере переработки отходов, транспорта и логистики, строительства предприятий по переработке и хранению сельскохозяйственной продукции, гостиниц и торгово-развлекательных центров.
В свою очередь директор Центра отметил, что представленные перспективные инвестиционные проекты будут оцениваться с точки зрения их инвестиционной привлекательности, где также будут смоделированы их финансовые показатели на краткосрочный и долгосрочный периоды.