Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi, bu səpkidən olan layihələrin “Tik-idarə et-təhvil ver” modelinə uyğun həyata keçirilməsi üçün təkliflərin dinlənilməsi, eləcə də dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST Layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov 2022-ci il 22 - 23 iyun tarixlərində Tovuz, Ağstafa və Qazax rayonlarında işgüzar səfərdə olmuşlar.
Səfər müddətində DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Tovuz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Məmməd Məmmədov, Ağstafa Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Seymur Orucov və Qazax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rəcəb Babaşovla işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, habelə iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmlərinin tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmışdır. Həmçinin bildirilmişdir ki, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi öz səlahiyyətləri çərçivəsində qlobal trendlərə cavab verən DÖST layihələrini həyata keçirmək üçün maarifləndirmə işləri aparır, təlim və seminarlar keçirir, bu sahədə qurumlararası şəbəkə platforması formalaşdırır, kommunikasiya və təcrübə mübadiləsini təmin edir.
Eyni zamanda, görüş zamanı yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmiş və prioritet layihələr də təqdim edilmişdir, o cümlədən: ı) tullantıların idarəolunması və utilizasiyası; ıı) soyuducu komplekslərinin inşa olunması; ııı) ali təhsil müəssisələri üçün yataqxana binalarının inşa olunması; ıv) kənd təsərrüfatı məhsullarının emalı və konservləşdirilməsi ilə əlaqədar layihələr; v) regional logistika mərkəzlərinin inşası və idarəedilməsi; vı) qış–yay turizm komplekslərinin inşası və idarəedilməsi; vıı) bərpa olunan enerji mənbələrindən elektrik enerjisinin istehsalı məqsədilə stansiyaların tikintisi ; vııı) su artezian quyularının qazılması, torpaqların faydalı istifadəsi üçün əkin sahələrinin suvarma suyu ilə təmin olunması və kollektor-drenaj sisteminin qurulması.

Обсуждение перспективных направлений инвестирования в формате ГЧП
С целью обсуждения перспективных направлений инвестирования в формате ГЧП, рассмотрения предложений по реализации проектов данного типа по модели «Строительство-Эксплуатация-Передача», а также для информирования местных органов исполнительной власти относительно механизмов государственной поддержки, директор Центра развития ГЧП при Агентстве по развитию малого и среднего бизнеса Анар Салманов и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП Гамлет Исмаилов с 22-го по 23-е июня 2022 года посетили Товузский, Агстафинский и Газахский районы.
В ходе визита делегация Центра развития ГЧП провела деловые встречи с главой Исполнительной власти Товузского района Мамедом Мамедовым, главой Исполнительной власти Агстафинского района Сеймуром Оруджевым и главой Исполнительной власти Газахского района Раджабом Бабашовым.
В рамках этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и модели ГЧП, а также о необходимости расширения применения механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития.
Также было сообщено, что Агентство по развитию малого и среднего бизнеса проводит тренинги и семинары, наряду с этим формирует межведомственную сетевую площадку, обеспечивает общение и обмен опытом в целях реализации проектов ГЧП отвечающих мировым тенденциям.
В свою очередь, местными органами исполнительной власти были представлены следующие инвестиционные проекты для реализации в рамках ГЧП: ı) управление отходами и их утилизация; ıı) строительство холодильных комплексов; ııı) строительство общежитий для высших учебных заведений; ıv) проекты, связанные с переработкой и ранением сельскохозяйственной продукции; v) строительство и управление региональными логистическими центрами; vı) строительство и управление туристическими комплексами; vıı) строительство станций по производству электроэнергии из возобновляемых источников энергии; vııı) бурение водяных артезианских скважин-колодцев, строительство коллекторно-дренажной системы.