Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna səfər edildi
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi, bu səpkidən olan layihələrin həyata keçirilməsi üçün təkliflərin dinlənilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması, eləcə də bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna səfər etmişdir.
Cari ilin 20-21 oktyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Novruz Novruzov, Şabran Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Hüseynov, Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Tariyel İbrahimov, Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Şair Alxasov və Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev ilə işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Müzakirələr zamanı yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən kəsim məntəqələrinin tikintisi, dənizdə balıq yetişdirmə sistemlərinin qurulması, müxtəlif səpkilərdə emal müəssisələrinin yaradılması, turizm / istirahət zonalarının inşası, tullantıların emalı və utilizasiyası və çoxmərtəbəli yaşayış komplekslərinin tikintisi sahələri üzrə layihələrin icrasına ehtiyac olduğu vurğulanmış, bu barədə müvafiq məlumatların təqdim ediləcəyi bildirilmişdir.

Cостоялся визит в Губа-Хачмазский экономический регион
Делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса посетила Губа-Хачмазский экономический регион с целью обсуждения перспективных направлений инвестирования в форме государственно-частного партнерства, рассмотрения и анализа предложений по реализации проектов в формате ГЧП, подготовки первичного технико-экономического обоснования этих проектов, а также информирования местных органов исполнительной власти о существующих в данной сфере механизмах государственной поддержки.
В рамках визита, состоявшегося 20-21 oктября текущего года, директор Центра развития ГЧП, Анар Салманов, и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов, провели рабочие встречи с главой исполнительной власти Сиязанского района Новрузом Новрузовым, главой исполнительной власти Шабранского района Асифом Гусейновым, первым заместителем главы Губинского района Тариелем Ибрагимовым, главой исполнительной власти Гусарского района Шаиром Алхасовым и главой исполнительной власти Хачмазского района Эльнуром Рзаевым.
В рамках этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и различных моделях ГЧП, подчеркнута необходимость расширения реализации механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития. Также были обсуждены направления, требующие ГЧП-инвестиций по Губа-Хачмазскому экономическому району.
В ходе обсуждений местные органы исполнительной власти подчеркнули, что существует необходимость реализации проектов в таких сферах как строительство мясоперерабатывающих цехов, создание систем искусственного рыборазведения, различных видов перерабатывающих производств, строительство зон туризма/рекреации, переработка и утилизация отходов, а также строительство многоэтажных жилых комплексов.