Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna səfər edildi
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi, bu səpkidən olan layihələrin həyata keçirilməsi üçün təkliflərin dinlənilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması, eləcə də bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonuna səfər etmişdir.
Cari ilin 20-21 oktyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Siyəzən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Novruz Novruzov, Şabran Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Asif Hüseynov, Quba Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Tariyel İbrahimov, Qusar Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Şair Alxasov və Xaçmaz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Elnur Rzayev ilə işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Quba-Xaçmaz iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Müzakirələr zamanı yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən kəsim məntəqələrinin tikintisi, dənizdə balıq yetişdirmə sistemlərinin qurulması, müxtəlif səpkilərdə emal müəssisələrinin yaradılması, turizm / istirahət zonalarının inşası, tullantıların emalı və utilizasiyası və çoxmərtəbəli yaşayış komplekslərinin tikintisi sahələri üzrə layihələrin icrasına ehtiyac olduğu vurğulanmış, bu barədə müvafiq məlumatların təqdim ediləcəyi bildirilmişdir.

In order to discuss, review and analyze proposals for the implementation of PPP projects pipeline, as well as to prepare an initial feasibility study for these projects, and to inform local executive authorities about state support mechanisms in this field the delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency visited this time Guba-Khachmaz economic region.
Within the framework of the visit, on October 20-21, 2022, the Director of the PPPDC Anar Salmanov and the Head of the PPPDC's Department of Support for the Development and Implementation of PPP projects Hamlet Ismayilov held business meetings with the Head of the Siyazan District Executive Power Novruz Novruzov, the Head of the Shabran District Executive Power Asif Huseynov, the first deputy Head of the Guba District Executive Power Tariel Ibrahimov, the Head of the Gusar District Executive Power Shair Alkhasov and the Head of the Khachmaz District Executive Power Elnur Rzayev.
The detailed information about the activities of the PPPDC and the PPP model had been presented, also was emphasized the need to expand the application of PPP mechanisms as one of the important elements of the economic development strategy.
During the discussions of areas requiring PPP-related investment, local executive authorities of Guba-Khachmaz economic region underlined that there is a need to implement projects in such areas as the construction of slaughterhouses, the creation of artificial fish breeding, or aquaculture systems, various types of processing industries, the construction of tourism/recreation zones, waste processing and disposal, as well as the construction of multi-storey residential complexes.