Növbəti regional səfər baş tutdu
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya layihələri barədə təkliflərin təqdim edilməsi, təhlili və həmin layihələrin ilkin texniki-iqtisadi əsaslandırmasının hazırlanması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti bu dəfə Abşeron-Xızı iqtisadi rayonu üzrə səfərdə olmuşdur.
Cari ilin 18-19 oktyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Abşeron Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Abdin Fərzəliyev, Sumqayıt Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısının müavini Fəzail Hüseynov, Xızı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Xəzər Aslanovla işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Abşeron-Xızı iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən Sumqayıt şəhərində və Abşeron rayonunda nəqliyyat sektoru üzrə (alternativ avtomobil yolları), tullantıların emalı, «smart city» konsepsiyasının tətbiqi, Xızı rayonunda turizm sektoru üzrə (otel, restoran və əyləncə mərkəzləri), kənd təsərrüfatı üzrə (qapalı şəraitdə xırda buynuzlu ətlik, südlük, gön dəri və yunluq heyvanların yetişdirilməsi) layihələri barədə məlumatların təqdim ediləcəyi bildirilmişdir.

Another regional visit took place
In order to present and analyze proposals for PPP-related investment projects by local executive authorities, as well as to prepare an initial feasibility study for these projects the delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency visited this time Absheron-Khizi economic region.
Within the framework of the visit, on October 18-19, 2022, the Director of the PPPDC Anar Salmanov and the Head of the PPPDC's Department of Support for the Development and Implementation of PPP projects Hamlet Ismayilov held business meetings with the Head of the Absheron District Executive Power Abdin Farzaliyev, the deputy Head of the Sumgayit City Executive Power Fazail Huseynov and the Head of the Khizi District Executive Power Khazar Aslanov.
Within the framework of the meetings there had been presented detailed information about the activities of the PPPDC and the PPP model, was emphasized the need to expand the application of PPP mechanisms as one of the important elements of the economic development strategy, also were discussed areas requiring PPP-related investment throughout Absheron-Khizi economic region.
The local executive authorities, in its turn, noted that they will present information on priority projects: in terms of Sumgayit city and Absheron district - in the field of transport (alternative highways), waste processing and the implementation of the "smart city" concept; and in terms of Khizi district - in the field of tourism (hotels, restaurants and entertainments), agriculture (breeding in closed conditions of small cattle of meat, dairy, leather-wool breeds).