Regional səfərlər davam edir
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya layihələrinin müzakirəsi, eləcə də dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyətinin bölgələrə işgüzar səfəri davam edir.
Səfər çərçivəsində cari ilin 18–21 iyul tarixlərində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST Layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Cəlilabad Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Rafiq Cəlilov, Yardımlı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Ayaz Əsgərov, Lənkəran Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Taleh Qaraşov, Masallı Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Məmmədhüseyn Hüseynov, Astara Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının birinci müavini Allahverən Mahmudov və Lerik Rayon İcra Hakimiyyəti başçısının səlahiyyətlərini icra edən Cəlil Baxşıyevla işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Digər regional səfərlərdə olduğu kimi, görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, yerli icra hakimiyyəti orqanları tərəfindən dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmiş, həmçinin prioritet layihələr təqdim edilmişdir.
Qeyd edək ki, “Azərbaycan Respublikasında iqtisadi rayonların yeni bölgüsü haqqında” ölkə başçısının 07.07.2021-ci il tarixli 1386 nömrəli Fərmanında təsbit edilmiş bölgüyə əsasən regional səfərlər davam edəcək.

Региональные визиты продолжаются
С целью обсуждения перспективных направлений инвестирования в формате ГЧП, а также информирования местных органов исполнительной власти относительно механизмов государственной поддержки, делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса продолжает свои деловые визиты в регионы.
В рамках визита, 18-21 июля текущего года директор Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса, Анар Салманов, и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов, провели рабочие встречи с главой исполнительной власти Джалилабадского района Рафигом Джалиловым, главой исполнительной власти Ярдымлинского района Аязом Аскеровым, главой исполнительной власти Лянкяранского района Талехом Гарашовым, первым заместителем главы исполнительной власти Масаллинского района Мамедгусейном Гусейновым, первым заместителем главы исполнительной власти Астаринского района Аллахвереном Махмудовым и временно исполняющим обязанности главы исполнительной власти Лерикского района Джалилом Бахшиевым.
В рамках этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и различных моделях ГЧП. Также была подчеркнута необходимость расширения реализации механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития. В свою очередь, местными органами исполнительной власти были представлены инвестиционные проекты в различных сферах для реализации в рамках ГЧП.
Следует отметить, что региональные визиты будут продолжены в рамках Указа № 1386 «О новом делении экономических районов в Республике Азербайджан» подписанным Президентом Республики Азербайджан 7 июля 2021 года.