BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Katibliyi tərəfindən virtual təqdimat keçirilib
BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üçün dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının qiymətləndirilməsi Metodologiyasının təbliğ olunması və istifadəsinin təmin olunması məqsədilə cari ilin 27 sentyabr tarixində UNECE Katibliyi tərəfindən virtual təqdimat keçirilib.
Tədbirdə Türkiyə, Qırğızıstan, Serbiya və digər ölkələrin aidiyyəti qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndələri də iştirak edib. Virtual görüşdə iştirak edən DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov tədbirin mövzusu ilə bağlı aparılmış müzakirələrdə iştirak etmiş, DÖST modelinin özəl sektordan vəsaitləri səfərbər etməklə DİM-lərə nail olmaqda mühüm alət kimi çıxış etdiyini nümayiş etdirən təqdimatlarla tanış olmuşlar. Ümumilikdə, Metodologiya davamlı inkişafın, o cümlədən infrastrukturun maliyyələşdirilməsində mühüm alətlərdən biri ola bilər.
Qeyd edək ki, DÖST İnkişafı Mərkəzi dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində ixtisaslaşmış təşkilatlardan biri olan Ümumdünya Dövlət-Özəl Tərəfdaşlıq Birlikləri və Peşəkarları Assosiasiyasına (WAPPP) üzv olub. WAPPP dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyətdə olan dövlət-özəl tərəfdaşlıq sferasına aid olan fiziki və hüquqi şəxsləri bir araya gətirən beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatıdır.
Assosiasiyanın əsas məqsədi dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsi üçün maarifləndirmə işlərinin aparılması, bu sahəni tənzimləyən qurumlar arasında institusional şəbəkənin yaradılması və saxlanılmasıdır.

Virtual presentation was held by the Secretariat of the UN Economic Commission for Europe (UNECE)
A virtual presentation was held by the UNECE Secretariat on September 27, 2022 in order to facilitate the dissemination and use of the UNECE Public-Private Partnerships (PPP) Evaluation Methodology for the Sustainable Development Goals (SDGs).
The event, along with representatives of the relevant institutions of Türkiye, Kyrgyzstan, Serbia and other countries, was also attended by representatives of the PPP Development Center (PPPDC) of the Small and Medium Business Development Agency (KOBIA). The Director of the PPPDC Anar Salmanov and the Head of the PPPDC's Department of Support for the Development and Implementation of PPP projects Hamlet Ismayilov, took part in the discussion of the topic of the virtual training and got acquainted with the presentations that demonstrated that the PPP model acts as an important tool in achieving the SDGs by mobilizing funds from the private sector. Overall, the Methodology can be one of the important tools in financing sustainable development, including infrastructure.
It should be noted that the PPPDC has become a member of the World Association of Public-Private Partnership Units and Professionals (WAPPP), one of the organizations specializing in PPP. WAPPP is an international NGO that brings together individuals and entities, operating or relating to the sphere of the partnership between the state and entrepreneurs, from different countries of the world.
The main goal of the association is to conduct awareness raising activities to provide quality services in the field of the partnership between the state and entrepreneurs, and to create and maintain an institutional network among institutions working in this area.