BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Katibliyi tərəfindən virtual təqdimat keçirilib
BMT-nin Avropa üzrə İqtisadi Komissiyasının (UNECE) Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üçün dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının qiymətləndirilməsi Metodologiyasının təbliğ olunması və istifadəsinin təmin olunması məqsədilə cari ilin 27 sentyabr tarixində UNECE Katibliyi tərəfindən virtual təqdimat keçirilib.
Tədbirdə Türkiyə, Qırğızıstan, Serbiya və digər ölkələrin aidiyyəti qurumlarının nümayəndələri ilə yanaşı, Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndələri də iştirak edib. Virtual görüşdə iştirak edən DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov tədbirin mövzusu ilə bağlı aparılmış müzakirələrdə iştirak etmiş, DÖST modelinin özəl sektordan vəsaitləri səfərbər etməklə DİM-lərə nail olmaqda mühüm alət kimi çıxış etdiyini nümayiş etdirən təqdimatlarla tanış olmuşlar. Ümumilikdə, Metodologiya davamlı inkişafın, o cümlədən infrastrukturun maliyyələşdirilməsində mühüm alətlərdən biri ola bilər.
Qeyd edək ki, DÖST İnkişafı Mərkəzi dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində ixtisaslaşmış təşkilatlardan biri olan Ümumdünya Dövlət-Özəl Tərəfdaşlıq Birlikləri və Peşəkarları Assosiasiyasına (WAPPP) üzv olub. WAPPP dünyanın müxtəlif ölkələrində fəaliyyətdə olan dövlət-özəl tərəfdaşlıq sferasına aid olan fiziki və hüquqi şəxsləri bir araya gətirən beynəlxalq qeyri-hökumət təşkilatıdır.
Assosiasiyanın əsas məqsədi dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində keyfiyyətli xidmətlərin göstərilməsi üçün maarifləndirmə işlərinin aparılması, bu sahəni tənzimləyən qurumlar arasında institusional şəbəkənin yaradılması və saxlanılmasıdır.

Секретариат Европейской экономической комиссии ООН (UNECE) провел виртуальную презентацию
27 сентября текущего года Секретариат Европейской экономической комиссии ООН (UNECE) провел виртуальную презентацию в целях содействия распространению и использованию Методологии оценки государственно-частного партнерства (ГЧП) для достижения Целей в области устойчивого развития (ЦУР).
В мероприятии, наряду с представителями соответствующих организаций Турции, Кыргызстана, Сербии и других стран, также приняли участие представители Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса (KOBİA). Директор Центра развития ГЧП, Анар Салманов и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов участвовали в обсуждении темы встречи и ознакомились с презентациями, продемонстрировавшими, что модель ГЧП выступает важным инструментом в достижении ЦУР за счет привлечения средств частного сектора. В целом Методология может стать одним из важных инструментов финансирования устойчивого развития, в том числе и финансирования инфраструктуры.
Следует отметить, что Центр развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса стал членом Всемирной ассоциации союзов и профессионалов государственно-частного партнерства (WAPPP), являющихся одной из организаций, специализирующихся на треке государственно-частного партнерства.
Основной целью ассоциации является проведение информационно-просветительских мероприятий для предоставления качественных услуг в сфере партнерства государства и бизнеса, а также создание и поддержание институциональной сети соответствующих учреждений.