Bişkekdə Beynəlxalq DÖST Konfransı keçirilir
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti cari ilin 5-6 oktyabr tarixlərində Bişkekdə Qırğızıstan Respublikasının Prezidenti yanında Milli İnvestisiya Agentliyinin DÖST Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə keçirilən Beynəlxalq DÖST Konfransında iştirak edir. Konfrans Asiya İnkişaf Bankının, BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyasının (UNECE) və UNİCEF-in dəstəyi ilə təşkil olunub.
Konfrans təcrübə mübadiləsi və DÖST-ün gələcək perspektivlərinin inkişafının müzakirəsi və nümayişi üçün platforma rolunu oynayacaq. Tədbirə 30-dan çox məruzəçi, 200 iştirakçı qoşulub, 8-dən çox tematik sessiya və müzakirələr keçirilir. Konfransda Qırğızıstan Respublikasının rəhbərliyi, xarici DÖST agentlikləri, beynəlxalq inkişaf tərəfdaşları, özəl şirkətlər və DÖST sahəsində beynəlxalq ekspertlər iştirak edirlər.
Bu gün, forumun ilk günü tədbirdə iştirak edən nümayəndə heyətləri, o cümlədən DÖST İnkişaf Mərkəzinin direktoru - Anar Salmanov və DÖST mühitinin təkmilləşdirilməsi və potensialın gücləndirilməsi departamentinin baş layihə koordinatoru - Rəşid Salıfov - Asiya İnkişaf Bankı (ADB), Avrasiya İnkişaf Bankı (EDB), İslam İnkişaf Bankı (IsDB), Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı (EBRD), eləcə də Çoxtərəfli İnvestisiya Zəmanəti Agentliyinin (MIGA) nümayəndələrinin DÖST-ün maliyyələşdirilməsi və mühitinin yaxşılaşdırılmasına, DÖST layihələrinin hazırlanması təcrübəsinə həsr olunmuş təqdimatları ilə tanış olublar.
Konfransın birinci günü çərçivəsində DÖST İnkişaf Mərkəzinin nümayəndə heyəti Qırğızıstan Respublikasının DÖST Mərkəzinin nümayəndə heyəti ilə işgüzar görüş keçirib. Görüşdə DÖST-ün inkişaf perspektivləri və iqtisadiyyatın enerji, nəqliyyat, səhiyyə kimi əsas sektorlarında DÖST mexanizminin tətbiqinin qabaqcıl təcrübələri barədə fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin, DÖST İnkişaf Mərkəzinin nümayəndə heyəti Asiya İnkişaf Bankının Dövlət İdarəçiliyi üzrə Mütəxəssisi Yuji Miyaki, Avrasiya İnkişaf Bankının DÖST layihələri üzrə direktoru Svetlana Maslova, Avrasiya İnkişaf Bankının Nəqliyyat və İnfrastruktur Direktorluğunun icraçı direktoru Sergey Paseko, UNECE-nin Əməkdaşlıq və Tərəfdaşlıq Bölməsinin rəhbəri Toni Bonnici və UNECE-nin DÖST məsələləri üzrə baş məsləhətçisi Tatyana Bessarab ilə bir sıra “ayaq üstə” görüşlər keçirib. Görüşlərdə gələcək əməkdaşlıq planları və formatı ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.

International PPP Conference held in Bishkek
The delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency of the Republic of Azerbaijan takes part in the International PPP Conference held in Bishkek on October 5-6, 2022, organized by the PPP Center of the National Investment Agency under the President of the Kyrgyz Republic. The conference is organized with the support of the Asian Development Bank (ADB), the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE) and UNİCEF.
The conference will serve as a platform for the exchange of experience and discussion of the development and demonstration of the upcoming perspectives of PPP. More than 30 speakers, 200 participants take part in it, more than 8 thematic sessions and discussions are hold. The event is attended by representatives of the leadership of the Kyrgyz Republic, foreign PPP agencies, international development partners, private companies and international experts in the field of PPP.
Today, on the first day of the forum, the delegations participating in the event, including the Director of the PPP Development Center Anar Salmanov and the senior project coordinator of the PPP Environment Improvement and Capacity Building Department - Rashid Salifov, got acquainted with the presentations of representatives of the Asian Development Bank (ADB), the Eurasian Development Bank (EDB), Islamic Development Bank (IsDB), European Bank for Reconstruction and Development (EBRD), as well as the Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA), dedicated to improvement of the PPP environment, financing, experience in preparing PPP projects.
During the first day of the conference, the delegation of the PPP Development Center held a business meeting with the delegation of the PPP Center of the Kyrgyz Republic, where they exchanged views on the prospects for the development of PPP, on the best practices for applying the PPP mechanism in such key sectors of the economy as energy, transport, healthcare.
Also, the delegation of the PPP Development Center held a series of “on the go” meetings with the specialist in public administration of the Asian Development Bank - Yuji Miyaki, the director for PPP projects of the Eurasian Development Bank - Svetlana Maslova, the executive director of the Directorate for Transport and Infrastructure of the Eurasian Development Bank - Sergey Paseko, Head of UNECE Cooperation and Partnership Section - Tony Bonnici and UNECE Senior PPP Consultant - Tatiana Bessarab. During the meetings, an exchange of views took place on the plans and format of future cooperation.