DÖST İnkişafı Mərkəzi «Ağıllı Şəhər» (World Smart City Expo 2022) beynəlxalq sərgidə iştirak edib
Cari ilin 31 avqust - 2 sentyabr tarixlərində Koreya Respublikasında keçirilmiş beynəlxalq sərgidə, DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST mühitinin təkmilləşdirilməsi və potensialın gücləndirilməsi departamentinin müdiri Anar Yusufzadə şəhər infrastrukturunu idarə etmək və vətəndaşların həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə dünyanın aparıcı texnoloji şirkətləri tərəfindən təqdim edilmiş innovasiyalar ilə tanış olublar.
Sərgidə, DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Koreyanın bir sıra böyük şirkətləri, o cümlədən «Korea Water Resorces Corporation», «Gomirang.Co.LTD», «Landroad İnc», «Pathfinder», «İF Technology», «Hanchuk Tech», «Korea Agency for İnfrastructure Technology», «Hanwha Systems», «Toads Co., LTD» və «Busan IT İndustry Promotion Agency» ilə görüşlər keçirmişdir. Görüşlər zamanı koreyalı tərəfdaşlara gələcək əməkdaşlıq və investisiyalar üçün istiqamətlər və imkanlar barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
Koreya Respublikasının İqtisadiyyat və Maliyyə Nazirliyi tərəfindən akkreditə olunmuş xarici bazarlara çıxarılması tövsiyə olunan kommersiya şirkətlərindən ibarət olan Koreyanın G-PASS İxrac Assosiasiyası ilə də əməkdaşlıq sahəsində razılaşma əldə edilmişdir.
Sərgidə, həmçinin Qırğızıstan Respublikasının DÖST İnkişafı Mərkəzinin rəhbəri Sanjar Bolotov ilə görüş keçirilmiş və DÖST sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsində qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilmişdir.
“World Smart City Expo 2022” sərgisi Koreya Respublikasının Torpaq, İnfrastruktur və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Elm və İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Asiya-Sakit Okean regionunda ən böyük «ağıllı şəhər» tədbiridir. Sərgidə ən son texnologiyalar, o cümlədən ağıllı şəhər planlaması, pilotsuz nəqliyyat vasitələri, şəhər nəqliyyatı və parkinqlərin idarə edilməsi sistemləri və s. nümayiş etdirilmiş, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən dövlət qurumlarının, şirkətlərin nümayəndələri və ekspertlər sərgidə iştirak etmişlər.

The PPP Development Center took part in the World Smart City Expo 2022
During the international exhibition, held in the Republic of Korea from August 31 to September 2, 2022, the Director of the PPP Development Center Anar Salmanov and the Head of the PPP Environment Improvement and Capacity Building Department Anar Yusufzade got acquainted with the innovations that were developed by the world's leading technology companies in order to improve the management of urban infrastructure and improve the daily life quality.
At the exhibition a number of meetings with Korean companies, such as «Korea Water Resorces Corporation», «Gomirang.Co.LTD», «Landroad İnc», «Pathfinder», «İF Technology», «Hanchuk Tech», «Korea Agency for İnfrastructure Technology», «Hanwha Systems», «Toads Co., LTD» and «Busan IT İndustry Promotion Agency» were held. The Korean partners were informed in detail about the directions and opportunities for future cooperation and investment.
Cooperation agreements were also reached with the Korean Export Association G-PASS, which consists of commercial companies accredited by the Ministry of Economy and Finance of the Republic of Korea, recommended for promotion to foreign markets.
At the exhibition, a meeting was also held with Sanjar Bolotov – the Head of the PPP Development Center of the Kyrgyz Republic. During the meeting, the issue of mutual cooperation in the exchange of knowledge and experience in the field of PPP was discussed.
World Smart City Expo 2022 is the largest event in the field of «smart» cities in the Asia-Pacific region, organized by the Ministry of Land, Infrastructure and Transport together with the Ministry of Science and Information and Communication Technologies of the Republic of Korea. The exhibition showcased the latest technologies, including smart city planning, unmanned vehicles, urban transport and parking management systems, etc., and also was attended by representatives of government agencies, companies and experts from around the world.