DÖST İnkişafı Mərkəzi «Ağıllı Şəhər» (World Smart City Expo 2022) beynəlxalq sərgidə iştirak edib
Cari ilin 31 avqust - 2 sentyabr tarixlərində Koreya Respublikasında keçirilmiş beynəlxalq sərgidə, DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST mühitinin təkmilləşdirilməsi və potensialın gücləndirilməsi departamentinin müdiri Anar Yusufzadə şəhər infrastrukturunu idarə etmək və vətəndaşların həyat keyfiyyətini yaxşılaşdırmaq məqsədilə dünyanın aparıcı texnoloji şirkətləri tərəfindən təqdim edilmiş innovasiyalar ilə tanış olublar.
Sərgidə, DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Koreyanın bir sıra böyük şirkətləri, o cümlədən «Korea Water Resorces Corporation», «Gomirang.Co.LTD», «Landroad İnc», «Pathfinder», «İF Technology», «Hanchuk Tech», «Korea Agency for İnfrastructure Technology», «Hanwha Systems», «Toads Co., LTD» və «Busan IT İndustry Promotion Agency» ilə görüşlər keçirmişdir. Görüşlər zamanı koreyalı tərəfdaşlara gələcək əməkdaşlıq və investisiyalar üçün istiqamətlər və imkanlar barədə ətraflı məlumat verilmişdir.
Koreya Respublikasının İqtisadiyyat və Maliyyə Nazirliyi tərəfindən akkreditə olunmuş xarici bazarlara çıxarılması tövsiyə olunan kommersiya şirkətlərindən ibarət olan Koreyanın G-PASS İxrac Assosiasiyası ilə də əməkdaşlıq sahəsində razılaşma əldə edilmişdir.
Sərgidə, həmçinin Qırğızıstan Respublikasının DÖST İnkişafı Mərkəzinin rəhbəri Sanjar Bolotov ilə görüş keçirilmiş və DÖST sahəsində bilik və təcrübə mübadiləsində qarşılıqlı əməkdaşlıq məsələləri müzakirə edilmişdir.
“World Smart City Expo 2022” sərgisi Koreya Respublikasının Torpaq, İnfrastruktur və Nəqliyyat Nazirliyi ilə Elm və İnformasiya-Kommunikasiya Texnologiyaları Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə keçirilmiş Asiya-Sakit Okean regionunda ən böyük «ağıllı şəhər» tədbiridir. Sərgidə ən son texnologiyalar, o cümlədən ağıllı şəhər planlaması, pilotsuz nəqliyyat vasitələri, şəhər nəqliyyatı və parkinqlərin idarə edilməsi sistemləri və s. nümayiş etdirilmiş, həmçinin dünyanın müxtəlif ölkələrindən dövlət qurumlarının, şirkətlərin nümayəndələri və ekspertlər sərgidə iştirak etmişlər.

Центр ГЧП принял участие в международной выставке «Умные города» (World Smart City Expo)
В ходе международной выставки, прошедшей в Республике Корея с 31 августа по 2 сентября текущего года, директор Центра развития ГЧП Анар Салманов и начальник департамента улучшения среды ГЧП и наращивания потенциала Анар Юсуфзаде ознакомились с инновациями, которые были разработаны ведущими мировыми технологическими компаниями в целях улучшения управления городской инфраструктурой и повышения качества жизнедеятельности граждан.
На выставке состоялся ряд встреч с крупными корейскими компаниями, такими как «Korea Water Resorces Corporation», «Gomirang.Co.LTD», «Landroad İnc», «Pathfinder», «İF Technology», «Hanchuk Tech», «Korea Agency for İnfrastructure Technology», «Hanwha Systems», «Toads Co., LTD» и «Busan IT İndustry Promotion Agency». На встречах, корейские партнеры были подробно проинформированы о направлениях и возможностях будущего сотрудничества и инвестирования.
Также были достигнуты договоренности о сотрудничестве с корейской Экспортной ассоциацией G-PASS, которая состоит из аккредитованных Министерством экономики и финансов Республики Кореи коммерческих компаний, рекомендуемых для продвижения на зарубежные рынки.
На выставке также состоялась встреча с одним из ее участников – руководителем Центра развития ГЧП Кыргызской Республики Санжаром Болотовым, во время которой был обсужден вопрос взаимного сотрудничества по обмену знаниями и опытом в сфере ГЧП.
World Smart City Expo 2022 – крупнейшее мероприятие в области «умных» городов в Азиатско-Тихоокеанском регионе, организованное Министерством земли, инфраструктуры и транспорта совместно с Министерством науки и информационно-коммуникационных технологий Республики Корея. На выставке были представлены новейшие технологии, включая планирование «умных городов», беспилотные транспортные средства, системы управления городским транспортом и парковками и др., и также приняли участие представители государственных органов, компаний и эксперты со всего мира.