Türkiyəyə DÖST sahəsində təcrübə mübadiləsi səfəri keçirilmişdir
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti Türkiyənin dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında qabaqcıl təcrübəsinin öyrənilməsi məqsədi ilə cari ilin 15-19 avqust tarixlərində bu ölkəyə işgüzar səfər etmişdir.
Səfər çərçivəsində 15 avqust tarixində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST mühitinin təkmilləşdirilməsi və potensialın gücləndirilməsi departamentinin müdiri Anar Yusufzadə “Albayrak Holding” Qrupunun baş ofisində görüşlərdə olmuş və toplantılarda iştirak etmişlər. Burada dövlət-biznes tərəfdaşlığı sahəsində mövcud əməkdaşlığa və əlaqələrin genişləndirilməsinə, birgə təşəbbüslərin həyata keçirilməsinə dair fikir mübadiləsi aparılmış, Azərbaycanda DÖST mexanizminin tətbiqi üçün geniş imkanların mövcud olduğu qeyd edilmişdir. Eyni zamanda, ölkəmizin işğaldan azad olunmuş ərazilərində də dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında investisiya fəaliyyəti üçün böyük potensialın olduğu diqqətə çatdırılmışdır.
Daha sonra, 16 avqust tarixində nümayəndə heyəti “Albayrak Holding” Qrupuna daxil olan “Tümosan Traktor və Motor Fabriki”, “Döküm Fabriki” və “Kademe Araç Üstü Ekipman Fabrika” müəssisələrinə dəvət edilmiş, texnoloji-istehsalat prosesinin tam zənciri ilə tanış olmuşdular. Səfərin üçüncü günü isə nümayəndə heyəti Qrupa aid olan digər müəssisələrə – “Varaka Albayrak Kağız Fabrikası”na, “Vogel Albayrak Ayaqqabı Fabrikası”, “40 MW Albayrak Elektrik Stansiyası” – səfər edərək texnoloji-istehsalat prosesi ilə yaxından tanış olmuşdular.
Avqust ayının 18-19 tarixlərində DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti İstanbul Dövlət-Özəl Sektor Tərəfdaşlığı Kamillik Mərkəzinin rəhbəri Eyup Vural Aydın və bu sahəyə cavabdeh olan digər rəsmi şəxslər ilə görüşmüş və gələcək əməkdaşlığa dair fikir mübadiləsi aparmışlar.

Business trip to Türkiye with the purpose to exchange experience in the field of PPP was held
The delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency made a business trip to Türkiye on August 15-19, 2022, in order to get acquainted with the best practices of this country in the field of PPP.
Within the framework of the visit, on August 15, the Director of the PPP Development Center Anar Salmanov and the Head of the PPP Environment Improvement and Capacity Building Department Anar Yusufzade took part in meetings at the head office of the «Albayrak Holding» Group. An exchange of views took place here on expanding cooperation in the field of PPP, the implementation of joint initiatives, also was noted that there are wide opportunities for the implementation of the PPP mechanism in Azerbaijan and brought to the attention that there is a great potential for PPP investment activities in the liberated territories of our country.
On August 16-17, the delegation was invited to the «Tümosan Traktor ve Motor Fabriki», «Döküm Fabriki» and «Kademe Araç Üstü Ekipman Fabrika» enterprises, which are part of the «Albayrak Holding» Group, where was involved into the full chain of technological and production process. Also, the delegation visited other enterprises of the «Albayrak Holding» Group – «Varaka Albayrak Kağız Fabrikası», «Vogel Albayrak Ayaqqabı Fabrikası», «40 MW Albayrak Elektrik Stansiyası» – and closely familiarized with the technological and production process.
On August 18-19, the delegation of the PPP Development Center met with the head of the Istanbul PPP Center of Excellence, Dr. Eyup Vural Aydin and other officials responsible for this area, and exchanged views on plans and format for future cooperation.