Yerli icra hakimiyyəti orqanlarında görüşlər davam edir
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investorlar üçün maraq doğuran layihələrin müzakirəsi, eləcə də bu sahədə dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzi bölgələrə işgüzar səfərlərini davam etdirir.
Belə ki, cari ilin 5-6 sentyabr tarixlərində ölkəmizin Dağlıq Şirvan iqtisadi rayonuna baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Qobustan Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Adil Məmmədov, Şamaxı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısıTahir Məmmədov, Ağsu Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısının birinci müavini Füzuli Kərimli və İsmayıllı Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Nahid Bağırovla işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Digər regional səfərlərdə olduğu kimi, görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmışdır.
Yerli icra hakimiyyəti orqanları öz növbəsində dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələri müzakirə etmiş, həmçinin istirahət/turizm zonalarının inşası, tullantıların idarəolunması və utilizasiyası, elektrik enerjisi stansiyalarının tikintisi, premium seqmentə aid olmayan otel şəbəkələrinin inşası, müxtəlif səpkilərdə emal müəssisələrinin yaradılması və s. sahələr üzrə prioritet layihələr barədə məlumatların təqdim ediləcəyini bildirmişlər.

Продолжаются встречи с местными органами исполнительной власти
Центр развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса продолжает свои деловые визиты в регионы с целью обсуждения интересующих инвесторов проектов в форме государственно-частного партнерства, а также информирования местных органов исполнительной власти о механизмах государственной поддержки в этой сфере.
Так, в рамках визита в Нагорно-Ширванский экономический район нашей страны, состоявшегося 5-6 сентября текущего года директор Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса, Анар Салманов, и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов, провели рабочие встречи с главой исполнительной власти Гобустанского района Адилем Мамедовым, главой исполнительной власти Шамахинского района Тахиром Мамедовым, первым заместителем главы исполнительной власти Агсуинского района Физули Керимли и главой исполнительной власти Исмаиллинского района Нахидом Багировым.
Как и в ходе других региональных визитов, во время этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и различных моделях ГЧП. Также была подчеркнута необходимость расширения реализации механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития.
Местные органы исполнительные власти, в свою очередь, обсудили направления, требующие инвестиций в форме государственно-частного партнерства, а также отметили, что с их стороны будет представлена информация о приоритетных проектах в таких областях как строительство зон отдыха/туризма, управление отходами и их утилизация, строительство электростанций и гостиничных сетей, не принадлежащих к премиум сегменту, создание разного рода перерабатывающих предприятий и т.д.