DÖST İnkişafı Mərkəzinin əməkdaşlarına nüfuzlu beynəlxalq sertifikatlar təqdim olundu
Cari ilin 5-6 oktyabr tarixlərində Bişkekdə keçirilən «DÖST sahəsində Beynəlxalq Konfrans» çərçivəsində Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE) tərəfindən dövlət sektorunun nümayəndələrinə «Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) üçün dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının qiymətləndirilməsi Metodologiyası» üzrə «Just-In-Time Training» formatında qapalı təlim sessiyası təşkil edilmişdir.
Qiymətləndirmə metodologiyası DİM-lər və dövlət-özəl tərəfdaşlığı üzrə infrastruktur layihələrinin qiymətləndirilməsi üçün unikal platforma olmaqla yanaşı, qlobal çağırışlara diqqət yetirməklə layihələrin «insanlar üçün dəyər» və «planet üçün dəyər» yaratmasını təmin edir. Ümumilikdə, sözügedən metodologiya davamlı inkişafın, o cümlədən dövlət-özəl tərəfdaşlığı layihələrində özünüqiymətləndirməni və infrastrukturun maliyyələşdirilməsini təmin etmək üçün mühüm alətlərdən biri kimi istifadə edilə bilər.
Təlim sessiyasında DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST mühitinin təkmilləşdirilməsi və potensialın gücləndirilməsi departamentinin baş layihə koordinatoru Rəşid Salıfov iştirak etmişdirlər. Sessiyanın sonunda DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndələrinə Birləşmiş Millətlər Təşkilatının Avropa İqtisadi Komissiyası tərəfindən müvafiq sertifikatlar təqdim edilmişdir ki, bu sertifikatlar Azərbaycanda dövlət-özəl tərəfdaşlığı sahəsində əldə edilən ilk mötəbər beynəlxalq sertifikatlardır.

Сотрудники Центра развития ГЧП награждены престижными международными сертификатами
В рамках «Международной конференции по ГЧП», проходившей в г. Бишкек 5-6 октября 2022 года, Европейская экономическая комиссия Организации Объединенных Наций (UNECE) провела для представителей государственного сектора закрытый тренинг, организованный в формате «Just-In-Time Training» на тему «Методология оценки государственно-частного партнерства (ГЧП) для Целей устойчивого развития (ЦУР)».
Помимо того, что это уникальная платформа для оценки инфраструктурных проектов с точки зрения ЦУР и ГЧП, методология оценки гарантирует, что, сосредоточив внимание на глобальных проблемах, проекты создают «ценности для населения» и «ценности для планеты». В целом указанная методология может быть использована как один из важных инструментов обеспечения устойчивого развития, включая самооценку и финансирование инфраструктуры в проектах государственно-частного партнерства.
В тренинге приняли участие директор Центра развития ГЧП Анар Салманов и старший координатор по проектам департамента улучшения среды ГЧП и наращивания потенциала Рашид Салифов. По окончании тренинга представителям Центра развития ГЧП были вручены соответствующие сертификаты Европейской экономической комиссии ООН (UNECE), которые являются первыми презентабельными международными сертификатами, полученными в сфере государственно-частного партнерства в Азербайджане.