Bişkekdə keçirilən «DÖST sahəsində Beynəlxalq Konfrans»ın ikinci günü Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin DÖST İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti “Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinə (DİM) uyğun olaraq DÖST-ün inkişafı üzrə BMT Sessiyası” çərçivəsində BMT-nin İqtisadi Komissiyasının “DİM-lər üçün dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığının qiymətləndirilməsi Metodologiyası” mövzusunda təqdimatı, UNİCEF-in “Məktəbəqədər təhsildə DÖST-ün xarici təcrübəsinin icmalı” təqdimatı, həmçinin Ümumdünya DÖST Assosiasiyasının (WAPPP) onlayn təqdimatı ilə tanış olub.
Konfransda iştirak edən DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov, müxtəlif ölkələrin DÖST agentliklərinin rəhbərləri, konsaltinq şirkətlərinin və Qırğızıstan Respublikasının Biznes Ombudsmanları İnstitutun nümayəndələrinin iştirakı ilə təşkil olunmuş “Milli DÖST siyasətinin təkmilləşdirilməsi” adlı tematik sessiyada DÖST-ün ölkəmizdə inkişafını işıqlandıran təqdimatla çıxış edib. https://pppdc.gov.az/az/page/biskek-06102022 O, öz çıxışında qeyd edib ki, DÖST qarşılıqlı potensialdan tam istifadəni və innovativ resurslar və onların nəticələrinin əlaqələndirilməsini təmin edən iqtisadi siyasətin səmərəli aləti kimi çıxış edir. Təqdimatda həmçinin Azərbaycanda DÖST-ün normativ-hüquqi bazası, Mərkəzin rəsmi internet saytının fəaliyyətə başlaması, onlayn təlim platforması, planlaşdırılan DÖST layihələri və onların məlumat bazası, ölkəmizdə DÖST-ün institusional mühiti haqqında məlumat verilmişdir. Anar Salmanov çıxışında onu da qeyd edib ki, ölkəmizin 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsində qələbəsi işğaldan azad edilmiş ərazilərə, o cümlədən DÖST formatında da iri sərmayələrin yatırılması üçün geniş imkanlar yaradıb.

Бишкекская Международная Конференция по ГЧП продолжает свою работу
Во второй день Бишкекской Международной Конференции по ГЧП делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса в рамках «Сессии ООН  по развитию ГЧП в соответствии с Целями Устойчивого Развития (ЦУР)» ознакомилась с презентацией Экономической Комиссии ООН о «Методике оценки проектов в соответствии с ЦУР», презентацией ЮНИСЕФ об «Обзоре зарубежного опыта ГЧП в дошкольном образовании», а также онлайн презентацией Всемирной Ассоциации ГЧП (WAPPP).
Участвовавший на Конференции директор Центра развития ГЧП, Анар Салманов выступил на тематичской сессии «Совершенствование национальной политики ГЧП», организованной с  участием руководителей агентств ГЧП из разных стран, консалтинговых компаний и представителей Института бизнес-омбудсменов Кыргызской Республики, с презентацией, освещающей развитие ГЧП в нашей стране. https://pppdc.gov.az/ru/page/biskek-06102022 В своем выступлении он  отметил, что ГЧП является эффективным инструментом экономической политики, обеспечивающим полное использование взаимного потенциала государственного и частного секторов, а также координацию инновационных ресурсов и их результатов. В презентации была дана информация о нормативно-правовой базе ГЧП в Азербайджане, о запуске официального сайта Центра, онлайн обучающей платформе, институциональной среде ГЧП в нашей стране, о запланированных ГЧП проектах и базе данных по ним. Анар Салманов в своем выступлении также отметил, что Победа нашей страны во Второй Карабахской войне в 2020 году открыла широкий возможности для крупных инвестиций на освобожденных от оккупации территориях, в том числе и в фомате ГЧП.