Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə regional səfər baş tutmuşdur
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi və bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti bu dəfə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə səfərdə olmuşdur.
Cari ilin 7-9 sentyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Səbuhi Abdullayev, Oğuz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eyvaz Qurbanov, Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Musa Şəkiliyev, Zaqatala Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mübariz Əhmədzadə və Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İslam Rzayevlə işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Yerli icra hakimiyyəti orqanları öz növbəsində tullantıların idarəolunması və utilizasiyası, turizm/istirahət obyektlərinin inşası, süd emalı, meyvə emalı, tütünçülük, baramaçılıq və ipəkçilik sahəsində müəssisələrin yaradılması üzrə prioritet layihələr barədə məlumatların təqdim ediləcəyini bildirmişlər.

In order to discuss projects of interest to investors in the format of Public-Private Partnership, and to inform local executive authorities about state support mechanisms in this field the delegation of the PPP Development Center of the Small and Medium Business Development Agency visited this time Sheki-Zagatala economic region.
Within the framework of the visit, on September 7-9, 2022, the Director of the PPP Development Center Anar Salmanov and the Head of the PPPDC's Department of Support for the Development and Implementation of PPP projects Hamlet Ismayilov held business meetings with the Head of the Gabala District Executive Power Sabuhi Abdullayev, the Head of the Oguz District Executive Power Eyvaz Gurbanov, the Head of the Sheki City Executive Power Elkhan Usubov, the Head of the Gakh District Executive Power Musa Shakiliyev, the Head of the Zagatala District Executive Power Mubariz Ahmadzade and the Head of the Balaken District Executive Power Islam Rzayev.
Within the framework of the meetings there had been presented detailed information about the activities of the PPP Development Center and the PPP model, was emphasized the need to expand the application of PPP mechanisms as one of the important elements of the economic development strategy, also were discussed areas requiring investment in the format of Public-Private Partnership through out Sheki-Zagatala economic region.
The local executive authorities, in its turn, mentioned that information on priority projects in such fields as waste management and disposal, construction of recreation/tourism zones, creation of milk processing, fruit processing, tobacco farming, cocooning and sericulture enterprises will be presented.