Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə regional səfər baş tutmuşdur
Dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında perspektiv investisiya istiqamətlərinin müzakirəsi və bu sahədə mövcud dövlət dəstəyi mexanizmləri barədə yerli icra hakimiyyəti orqanlarının məlumatlandırılması məqsədilə Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyinin Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin nümayəndə heyəti bu dəfə Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə səfərdə olmuşdur.
Cari ilin 7-9 sentyabr tarixlərində baş tutmuş səfər çərçivəsində DÖST İnkişafı Mərkəzinin direktoru Anar Salmanov və Mərkəzin DÖST layihələrinin inkişaf etdirilməsi və icrasına dəstək departamentinin müdiri Hamlet İsmayılov Qəbələ Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Səbuhi Abdullayev, Oğuz Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eyvaz Qurbanov, Şəki şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Elxan Usubov, Qax Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Musa Şəkiliyev, Zaqatala Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Mübariz Əhmədzadə və Balakən Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı İslam Rzayevlə işgüzar görüşlər keçirmişlər.
Görüşlər zamanı DÖST İnkişafı Mərkəzinin fəaliyyəti və DÖST modeli barədə ətraflı məlumat verilmiş, iqtisadi inkişaf strategiyasının mühüm elementlərindən biri kimi DÖST mexanizmləri tətbiqinin genişləndirilməsinin zəruriliyi vurğulanmış, Şəki-Zaqatala iqtisadi rayonu üzrə dövlət-biznes tərəfdaşlığı formatında investisiya tələb olunan sahələr müzakirə edilmişdir.
Yerli icra hakimiyyəti orqanları öz növbəsində tullantıların idarəolunması və utilizasiyası, turizm/istirahət obyektlərinin inşası, süd emalı, meyvə emalı, tütünçülük, baramaçılıq və ipəkçilik sahəsində müəssisələrin yaradılması üzrə prioritet layihələr barədə məlumatların təqdim ediləcəyini bildirmişlər.

Состоялся региональный визит в Шеки-Закатальский экономический район
Делегация Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса посетила в этот раз Шеки-Закатальский экономический район с целью обсуждения перспективных направлений инвестирования в форме государственно-частного партнерства и информирования местных органов исполнительной власти о существующих в этой сфере механизмах государственной поддержки.
В рамках визита, состоявшегося 7-9 сентября текущего года, директор Центра развития ГЧП при Агентстве развития малого и среднего бизнеса, Анар Салманов, и начальник департамента поддержки развития и реализации проектов ГЧП, Гамлет Исмаилов, провели рабочие встречи с главой исполнительной власти Габалинского района Сабухи Абдуллаевым, главой исполнительной власти Огузского района Эйвазом Гурбановым, главой исполнительной власти города Шеки Эльханом Усубовым, главой исполнительной власти Гахского района Мусой Шакилиевым, главой исполнительной власти Загатальского района Мубаризом Ахмедзаде и главой исполнительной власти Балакенского района Исламом Рзаевым.
В рамках этих встреч была представлена подробная информация о деятельности Центра развития ГЧП и различных моделях ГЧП, подчеркнута необходимость расширения реализации механизмов ГЧП как одного из важных элементов стратегии экономического развития. Также были обсуждены направления, требующие инвестиций в форме государственно-частного партнерства по Шеки-Закатальскому экономическому району.
Местные органы исполнительные власти, в свою очередь, отметили, что с их стороны будет представлена информация о приоритетных проектах в таких областях как управление отходами и их утилизация, строительство зон отдыха/туризма, создание предприятий по переработки молока, фруктов, табаководству, коконоводству и шелководству.