Dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına dair Asiya İnkişaf Bankı ilə fikir mübadiləsi aparılıb
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov «Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının İnkişafı Mərkəzi və Layihələrin İnkişafı Fondunun dəstəklənməsi» layihəsinin implementasiyası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasında səfərdə olan Asiya İnkişaf Bankının Dövlət-Özəl Sektoru üzrə missiyası ilə görüşüb.
Görüşdə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı sahəsində Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığa və bu sahədə Bankın təcrübəsinin öyrənilməsinə maraq ifadə olunub, KOBİA-nın Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin əməkdaşlarının müvafiq sahədə sertifikasiyasının dəstəklənməsi və maliyyələşməsinə, təlim səfərinin, birgə tədbirlərin təşkilinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin, Asiya İnkişaf Bankının missiyasına ölkəmizdə biznes mühitin mütəmadi inkişafına böyük önəm verildiyi üçün cari ilin 22 iyul tarixində dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsinin daha da təkmilləşdirilməsinə dair bir sıra təşəbbüsləri ehtiva edən «Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi İnkişaf Strategiyası»nın qəbul olunduğu, DÖST İnkişafı Mərkəzinin rəsmi internet səhifəsinin fəaliyyətə başladığı, dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında layihələr üzrə məlumat bazasının formalaşdırılması, müvafiq sahə təşkilatları və onların məsul şəxsləri barədə məlumat bazalarının yaradılması, on-line təlim platformasının istifadəyə verilməsi haqqında da məlumat verilmişdir.
Eyni zamanda, 44 gün davam edən ikinci Qarabağ müharibəsindəki Qələbədən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda KOBİA tərəfindən də öz səlahiyyətləri daxilində biznesin inkişafının dəstəklənməsi, habelə bu ərazilərə yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin hazırlandığı qeyd edilərək, azad olunmuş ərazilərdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında investisiya fəaliyyəti üçün böyük potensialın olduğu diqqətə çatdırılmışdır.

An exchange of views on public-private partnership with the Asian Development Bank took place
The Chairman of the Board of the Small and Medium Business Development Agency (KOBİA) Orkhan Mammadov met with the Public-Private Sector mission of the Asian Development Bank, visiting the Republic of Azerbaijan to overview the implementation of the Technical Assistance Project on «Support for the Public-Private Partnership Development Center and for the Projects Development Fund».
At the meeting, was expressed interest in the continuation of cooperation with the ADB and studying its experience in the field of public-private sector partnership, also the support and financing of the certification of the employees of the PPP Development Center, and organization of a training trip and joint events have been discussed as well.
Considering the great importance attached to a continuous development of a national PPP environment, ADB’s mission was informed on: i) the adopted on 07/22/2022 «Socio-economic Development Strategy of the Republic of Azerbaijan for 2022-2026» containing a number of initiatives to further improve the PPP framework; ii) the launch of an official website of the PPP Development Center; iii) the establishment of a PPP’s projects database and databases on main PPP stakeholders and their compliance officers as well; iv) the upcoming installation of an e-learning platform.
At the same time, it was noted that after the victory in the second Karabakh war, which lasted 44 days, KOBİA within its powers prepared appropriate measures to support business development, as well as attract local and foreign investments to the liberated territories. It was also highlighted that the liberated territories have a great potential for investment activities in the PPP format.