Dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığına dair Asiya İnkişaf Bankı ilə fikir mübadiləsi aparılıb
Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) İdarə Heyətinin sədri Orxan Məmmədov «Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının İnkişafı Mərkəzi və Layihələrin İnkişafı Fondunun dəstəklənməsi» layihəsinin implementasiyası ilə əlaqədar Azərbaycan Respublikasında səfərdə olan Asiya İnkişaf Bankının Dövlət-Özəl Sektoru üzrə missiyası ilə görüşüb.
Görüşdə dövlət-özəl sektor tərəfdaşlığı sahəsində Asiya İnkişaf Bankı ilə əməkdaşlığa və bu sahədə Bankın təcrübəsinin öyrənilməsinə maraq ifadə olunub, KOBİA-nın Dövlət-Sahibkar Tərəfdaşlığının (DÖST) İnkişafı Mərkəzinin əməkdaşlarının müvafiq sahədə sertifikasiyasının dəstəklənməsi və maliyyələşməsinə, təlim səfərinin, birgə tədbirlərin təşkilinə dair fikir mübadiləsi aparılıb.
Həmçinin, Asiya İnkişaf Bankının missiyasına ölkəmizdə biznes mühitin mütəmadi inkişafına böyük önəm verildiyi üçün cari ilin 22 iyul tarixində dövlət-özəl tərəfdaşlığı çərçivəsinin daha da təkmilləşdirilməsinə dair bir sıra təşəbbüsləri ehtiva edən «Azərbaycan Respublikasının 2022–2026-cı illər üçün sosial-iqtisadi İnkişaf Strategiyası»nın qəbul olunduğu, DÖST İnkişafı Mərkəzinin rəsmi internet səhifəsinin fəaliyyətə başladığı, dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında layihələr üzrə məlumat bazasının formalaşdırılması, müvafiq sahə təşkilatları və onların məsul şəxsləri barədə məlumat bazalarının yaradılması, on-line təlim platformasının istifadəyə verilməsi haqqında da məlumat verilmişdir.
Eyni zamanda, 44 gün davam edən ikinci Qarabağ müharibəsindəki Qələbədən sonra işğaldan azad edilmiş torpaqlarımızda KOBİA tərəfindən də öz səlahiyyətləri daxilində biznesin inkişafının dəstəklənməsi, habelə bu ərazilərə yerli və xarici investisiyaların cəlb edilməsi istiqamətində müvafiq tədbirlərin hazırlandığı qeyd edilərək, azad olunmuş ərazilərdə dövlət-özəl tərəfdaşlığı formatında investisiya fəaliyyəti üçün böyük potensialın olduğu diqqətə çatdırılmışdır.

Состоялся обмен мнениями по государственно-частному партнерству с Азиатским Банком Развития
Председатель правления Агентства Развития Малого и Среднего Бизнеса (KOBİA) Орхан Мамедов встретился с миссией Азиатского Банка Развития по государственно-частному сектору, находящейся с визитом в Азербайджанской Республике в связи с реализацией проекта «Обеспечение институализации Центра развития государственно-частного партнерства и Фонда развития проектов».
На встрече была выражена заинтересованность в сотрудничестве с Азиатским Банком Развития в сфере ГЧП и в изучении опыта Банка в данной сфере, также состоялся обмен мнениями по вопросам поддержки и финансирования сертификации сотрудников Центра развития ГЧП, организации ознакомительных поездок и проведения совместных мероприятий.
Учитывая большое значение, придаваемое развитию бизнес среды нашей страны, миссия Азиатского Банка Развития была проинформирована о принятой 22 июля 2022 года «Стратегии социально-экономического развития Азербайджанской Республики на 2022-2026 годы», содержащей ряд инициатив по дальнейшему совершенствованию системы ГЧП, запуске официального сайта Центра развития ГЧП, создании базы данных проектов ГЧП, а также баз данных по профильным организациям и их ответственным сотрудникам, а также о запуске платформы онлайн-обучения.
Было также отмечено, что после победы во второй Карабахской войне, длившейся 44 дня, KOBİA, в пределах своих полномочий, подготовила план поддержки развития бизнеса на освобожденных территориях и привлечения инвестиций. Миссия Азиатского Банка Развития, в свою очередь выразила согласие, что имеется большой потенциал для инвестиционной деятельности в формате государственно-частного партнерства на освобожденных территориях.